Jsme tu pro vás...

Šetřete energiemi

I když jde o obecně platné zásady, které jsou dobře známy, stejně asi stojí za to si je zopakovat. Ceny energií totiž stoupají neuvěřitelnou rychlostí a proto výzva: Neplýtvejte zbytečně energií a vašimi penězi! je určitě na místě.

V příloze najdete několik tipů a rad:

Větrejte krátce, ale intenzivně. Při rychlém intenzivním vyvětrání se vzduch ochladí, ale stěny pokoje zůstanou teplé. Doporučujeme větrat třikrát denně po 10 minutách. U pomalého a dlouhého větrání pootevřeným oknem je tomu právě naopak – dochází k vychladnutí stěn a pro jejich ohřátí je následně potřeba velké množství tepla.

Zavírejte dveře do chladnějších místností.

Přes noc zatahujte závěsy nebo žaluzie – omezíte únik tepla oknem.

Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech: obývací pokoj 20 – 22 °C, ložnice 18 – 20 °C, dětský pokoj 20 – 21 °C, koupelna 22 – 24 °C, chodby 17 – 19 °C. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.).

Snížením teploty o 1 °C uspoříte přibližně 6 % spotřebované energie.

Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C.

Před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organizmus.

Pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o 2 – 3°C.

Závěsy slouží jako užitečná izolace, ale jen pokud zakrývají okna a nikoli topná tělesa (radiátory).

Topné těleso by mělo mít kolem sebe prostor a nemělo by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně topného tělesa a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch.

Radiátory pravidelně čistěte od prachu, nepřekrývejte závěsy, nábytkem a nepoužívejte je jako sušičku prádla. To vše snižuje jejich účinnost. Celkově tak můžete ušetřit 10 % tepla.

Ostatní tipy k úsporám při vaření, mytím v myčce, vody apod. najdete v souhrnném přehledu - veškeré informace jsem čerpala ze stránek společnosti RWE.